Burc yorumlari

 • okey nasıl oynanır

  okey

   

  Okey oyununun tüm dünyada Rummy olarak bilindiğini daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Okey oyununun bir çok çeşidi bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye hatta şehirden şehire değişen kuralları vardır. Fakat hepsinde temel mantık aynı olmakla beraber çok ufak farklılıklar göstermektedir. Günlük hayatta okey oynayabilmemiz için gerekli olan malzemeler okey taşları, okey ıstakaları ve 1 adet zardır. Kolaylıkla oyun malzemesi satan işyerlerinden bulabilirsiniz. En az 2 ve en çok 4 kişi ile oynanan Okey oyununda 106 oyun taşı bulunur. 4 farklı renkten oluşan ve her renk altında 1’den 13’e kadar taş sırası bulunmaktadır. Bu renkler genellikle siyah, kırmızı, mavi ve sarıdır. Tabiki farklı Okey setlerinde kırmızı ve siyah sabit olmak üzere diğer renkler farklı olabilir. Ayrıca 2 tane sahte Okey dediğimiz taş bulunur.

  Oyun başlarken bütün taşlar masaya numaralı yüzleri yere serilcek şekilde serilir ve karıştırılır. Daha sonra bütün oyuncular önlerine 1’er ıstaka alırlar. Ve bu taşlar ıstakaların hemen önüne  oyuncular tarafından 5’erli olarak dizlir. Taşlar 21 tane 5’erli seri olarak her oyuncunun önünde hazır bekler ve taşları dağıtacak olan oyuncu 106’ıncı taşı zarlarla belirleyeceği serinin içine koyar. Yani zarı 2 defa atar ve ilk gelen zar o oyuncunun önündeki serilerin kaçıncı seri olduğunu ikinci gelen zar ise o serinin kaçıncı taşı olduğunu belirler. O taş alınarak en üste konur ve açılır. Bu taşın aynı renkte bir sayı üstü ise Okey olarak belirlenir. O taşın oyundaki diğer eşi  ise Gösterge olarak belirlenir. 106’ıncı taş ise seçilen taşın altındaki taşların arasına konur. Okey ve Gösterge bu şekilde belirlenir ve taşların dağıtımı başlar.

  Belirlenen dağıtıcı oyuncu, seçilen serinin hemen sağındaki seriyi ve o seriden 4 sıra sağdaki seriyi hemen sağındaki oyuncuya verir. Yani toplam 10 taş dağıtıcının sağındaki oyuncuya verilir. Aynı şekilde tekrar seçilen serinin sağındaki seri ve onunda 4 sıra sağındaki seri diğer oyuncuya verilir. Bu işlem bütün oyunculara sırasıyla uygulanır. Dağıtıcı en son kendisine bu işlemi uyguladıktan sonra seçilen serinin sağındaki ilk seriden 5’li taş şeklinde  alarak tekrar sağındaki oyuncuya verir. Yani bu oyuncu (dağıtıcının sağındaki)  oyuna 15 taş ile başlar. Diğer oyunculara ise 4’er 4’er dağıtılarak onlarda 14 taş ile oyuna başlarlar. Bütün oyuncular taşlarını aldıktan sonra; dağıtıcı ortaya 2 yada 3 tane seriyi, yani yaklaşık 10-15 tane taşı üstüste kapalı şekilde dizer ve oyun başlar.

  okey nasıl oynanır Benzer Yazılar

  Batak oyununun kuralları Batak, Bir iskambil oyunudur.. İskambil oyunları arasında “koz oyunu” olarak bilinmektedir. En az ve daha üstü oyuncu

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  okey nasıl oynanır Etiketler

  Sohbet , Chat , Sohbet Odaları , Seviyeli Sohbet , Arkadaşlık Sitesi
  |