Burc yorumlari

 • Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktorler

  bebek

  Anne sağlığı, aile sağlığı, sosyoekonomik durum, çevre ve sosyal destek çocuk sağlığını etkileyen en önemli faktörlerdir. Anne sağlığı, çocuk sağlığının temel bir belirleyicisidir. Annenin yaşı, gebelik öncesi sağlık ve beslenme durumu, paritesi, antenatal bakım, doğum aralıkları çocuğun sağlığını etkileyen anneye ilişkin faktörlerdir. Çocuk sağlığı ailenin yaşam şekli, kültürü, dini uygulamaları, gelenekleri, alışkanlıkları ve çocuk yetiştirme uygulamalarından da etkilenmektedir.

  Ailenin ekonomik durumu, çocuk sağlığında çok önemli faktördür. Yoksulluğun etkileri tüm yaş gruplarında görülmekte birlikte yoksulluktan en fazla etkilenen grup çocuklardır. Günümüzde gelişmekte olan ülkelerde yaşayan çocukların %40 ı günde bir doların altında bir gelire sahiptir. Yoksulluk çocuk hastalıkları ve ölümlerinin yüksek düzeyde seyredilmesinin temel nedenidir. Yoksulluk nedeniyle ailenin toplam harcama düzeyi azaldığından, çocuklara yönelik yapılan gerek gıda ve giyim gibi zorunlu harcamalar, gerekse eğitim ve sağlık gibi harcamaların payı da düşmetedir. Yoksulluk çocuğun fiziksel ve entelektüel gelişimini de etkilemektedir. Yapılan araştırmalar ekonomik düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının boy ve kilolarının normal değerin altında olduğunu göstermiştir.

  Türkiye, yüzde 8.3 İnsani Yoksulluk Endeksi (İYE-1) değeriyle, endeksi hesaplanan 135 ülke arasında 40. sıradadır. Türkiye’de 3 milyon çocuk yoksulluk sınırında yaşamakta, her yıl 125.000 çocuk okula gidememektedir. İlköğretim çağında olup okula gidemeyen çocukların üçte ikisinin kız çocuğu olduğu bilinmektedir. Doğu bölgelerinde ve kırsal kesimde yaşayan kız çocukları en dezavantajlı duruma düşmektedir.

  Yoksulluk çocukların her alanda sömürülmesine de neden olmaktadır. Halen 180 milyon çocuk, çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri olarak tanımlanan işlerde çalışmakta ya da çalıştırılmaktadır. Türkiye’de 6-14 yaş arası çocukların yüzde 4.2’si ve 15-17 yaş arası çocukların yüzde 28’i çalıştırılmaktadır.

  Bebek ve çocuk mortalitesinin belirleyicilerinden biri de çevredir. Hijyenik olmayan çevre birçok hastalığın sorumlusudur. Ev hijyeni, aile hijyeni, yeterli ve güvenilir su bulunmaması, atıklar ve benzeri faktörler çocuk sağlığını tehdit etmektedir.

  Aile içi etkileşimin ve diğer sosyal etkileşimlerin sağlıklı olması çocuğun psikolojik ve entelektüel gelişiminde önem taşımaktadır. Toplum ve kurumlardan alınan sosyal destek te gerekli bir faktördür.

  Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktorler Benzer Yazılar

  Türkiye’nin ilk ve tek sanal alemin bir numarali evlilik ve evlendirme sitesi olarak ciddi sohbet odalarımıza sizleri de bekliyoruz. Günümüzde
  Sexi Elbiseler, Sexi Kıyafetler, Seksi Giyim, Seksi Elbiseler, Sexting   Nickiniz Şifreniz (varsa) Kanal #sohbet#oyun#radyo#aşk  
  Bir erkek olarak böyle bir bence hazırlamayı düşündüm.Biraz garip gelebilir fakat söyleyecek o kadar çok şeyim var ki… 8 Mart  1957 (Dünya
  İlk bencemi yazarken bu konuda yazmak için ne kadar geç kaldığımı fark etmem beni fazlasıyla üzdü. Aman geç olsun da güç olmasın değil mi?
  Kadında Orgazm ; Kadında Orgazm Cinsel uyarılma ve takip eden orgazm, Masters ve Johnson un 1966 da gönüllü bireylerde yaptıkları orijinal çalışmada

  Toplam 1 Yorum Yapılmış

  1. Samet demişki 25 Ocak 15 18:36 

   Maalesef Memleketimizde Bu Durum Ciddi Anlamda Büyük Bir Tehtid Olmanın Yanı Sıra Devletimizin de Çaba Göstermesi Gerekmektedir Güzel Bir İçerik Olmuş Tşk Ederim.

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Çocuk Sağlığını Etkileyen Faktorler Etiketler

  Sohbet , Chat , Sohbet Odaları , Seviyeli Sohbet , Arkadaşlık Sitesi
  |