Burc yorumlari

 • Burdur Seviyeli Sohbet Odaları

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 6.887 km²

  Nüfus: 254.899 (1990)

  İl Trafik No: 15

  İlk insanların yaşadıkları, yerleşim yerleri, antik kentleri ve Türk İslam eserleri ile önemli bir turizm merkezidir. Burdur İnsuyu mağarası ve gölleriyle ilgi çekmektedir.

  İLÇELER:

  Burdur ilinin ilçeleri; Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova’ dır.

  Ağlasun: İl merkezine 32 km. uzaklıkta, “Sagalassos Antik Kenti” ile Burdur’un en önemli turizm çekiciliği olan ilçelerinden biridir. İlçede yeraltı sularının bolluğu nedeniyle alabalık tesisleri yaygındır. İlçede 2276 m. yüksekliğinde Akdağ dağcılık ve dağ-doğa yürüyüşü için çok elverişlidir.

  Bucak: Burdur’a 45 km. uzaklıktadır. İlçenin kuzey-doğusunda Roma Dönemine ait “Cremna Antik Kenti” bulunmaktadır. Susuz Kervansarayı ve İncirhan önemli eserlerdendir.

  Gölhisar: İl merkezine 107 km. uzaklıkta bulunan ilçenin yakınında yer alan Cibyra Antik Kenti ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

  Tefenni: İlçenin merkeze uzaklığı 70 km.dir. İlçenin güneyindeki Çamur höyükte, Kalkolitik Döneme ilişkin yüzey araştırması bulguları burasının çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir.

  Yeşilova: İl merkezine uzaklığı 60 km.dir. En eski yerleşim yerlerinden birisi olan ilçe sınırları içindeki Dereköy ve Gençali’de yapılan yüzey araştırmaları sonucunda Kalkolitik Döneme ait (M.Ö. 5000) çanak- çömlekler gün ışığına çıkmıştır.

  GEZİLECEK YERLER

  Tarihi Eserler

  Ulu Cami: Şehir merkezinde Pazar mahallesinde bir tepe üzerinde yer alan Ulu Cami Felekküddin Dündar Bey tarafından 1294 yılında yaptırılmıştır.

  İncirhan: Bucak ilçesinin 7 km. batısına düşen İncirdere köyündedir. Anadolu Selçuklu sultanlarından Gıyaseddin Keyhüsrev bin Keykubad tarafından 13. yy.da yaptırılmıştır. Hanın en dikkat çeken tarafı oldukça büyük ve sade olan kitabeli giriş kapısıdır.

  Susuz Kervansaray: Bucak ilçesi Susuz köyündedir. Anadolu Selçuklu devri 13. yy. kervansaraylarındandır. İpek Yolu üzerinde bulunur. Kareye yakın dikdörtgen planlı hanı en çok göze batan yeri batı cephesindeki giriş kapısındadır.

  Konaklar

  İl merkezindeki sivil Osmanlı mimarisini yansıtan Taşoda, Çelikbaş, Baki Bey ve Mısırlı konakları görülmeye değer güzelliktedir.

  Milli Parklar

  Sütçüler Sığla Ormanı

  Burdur – Sütçüler Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

  Konumu: Akdeniz bölgesinde,Burdur ili, Bucak ilçesi,Kızıllı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Saha 88.5 Ha.dır.

  Ulaşım: Sütçüler ilçesine 59 km. mesafededir.

  Özellikleri: Nadir ve tehlikeye maruz bir tür olan sığla ağacının en elit ve izole yayılışı bu sahada görülmektedir. Bilim ve eğitim amaçlı kullanımlarla gelecek nesillerin istifadesine sunulması düşünülmüştür.

  Sığla (Liquidambar orientalis),kızılçam (Pinus brutia),sığ saçlı meşe(Quercus callis), kızılağaç (Almus glutinosa), çınar(pilanatus orientalis) bitki türlerini oluşturmaktadır.

  Sahada dağ keçisi(cagra aegagrus), sincap(Sciurus vulgaris) çeşitli sürüngen ve amfil türleriyle çok sayıda yengeç bulunmaktadır.

  Mağaralar

  İl sınırlarındaki İnsuyu Mağarası önemli bir turizm değeridir.

  İnsuyu Mağarası

  Yeri: Burdur

  Burdur-Antalya karayolunun 13 kilometresinde yoldan 900 m. doğuda, Mandıra köyündedir.

  Özellikleri: Toplam 597 m. uzunluğunda yatay ve kuru bir mağaradır. Uygun ulaşımı bulunduğu için Türkiye’de turizme açılan ilk mağaralardan biridir. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin teşekkül tarzları dikkate alınarak mağaranın binlerce yıl evvel teşekkül ettiği tahmin edilmektedir. Mağara içinde girintili-çıkıntılı muhtelif istikametlere açılan dehlizlerde yer alan irili ufaklı 9 göl mevcuttur.

  Mağara içinde serin ve temiz bir hava cereyanı vardır. Bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılmaktadır. Mağara civarında İl Özel İdaresince kurulmuş bir konaklama tesisi vardır.

  Göller

  Burdur Gölü: Şehir merkezine 4 km. uzaklıktadır. Burdur Gölü tektonik bir göldür. Dünyada nesli tükenmekte olan “dikkuyruk” ördeklerinin % 70′ine ev sahipliği yapmaktadır. Endemik kuş türlerinin barınma alanı olan Burdur Gölü uluslararası öneme sahip bir sulak alandır. 85 kuş türü yaşar.

  Salda Gölü: Türkiye’nin en temiz ve derin gölüdür. Suyunun temizliği ve berraklığı ile Burdur’un en güzel mesire yeridir.

  Karacaören Barajı: Aksu çayı üzerindeki baraj Bucak ilçesine 35 km uzaklıktadır. Bölgenin enerji ve sulama ihtiyacını karşılamanın ötesinde doğal güzellikleri ile mesire yeri olarak ilgi görmektedir.

  Kuş Gözlem Alanı

  Çorak Gölü Kuş Alanı,Solda Gölü Kuş Alanı,Karataş Gölü Kuş Alanı,Varışlı Gölü Kuş Alanı ve Burdur Gölü Kuş Alanı Burdur ili sınırları içinde bulunmaktadır.

  Müzeler ve Örenyerleri

  Müzeler Burdur Müzesi

  Adres: Özgür Mah. Cevizli Sok. No:7 – Burdur

  Tel: (248) 233 10 42

  Örenyerler

  Sagalossos Örenyeri – Ağlasun İlçesi

  Kremna Örenyeri – Bucak/Çamlık Köyü

  Keraitae Örenyeri – Bucak/Belören

  Milias Örenyeri – Bucak/Kocaaliler

  Sia Örenyeri – Bucak/Karaot

  Kodrula Örenyeri – Bucak/Kestel

  Bubon Örenyeri – Gölhisar

  Kibyra Örenyeri – Gölhisar

  Mallos Örenyeri – Merkez/Karacaören

  Olbasa Örenyeri – Kemer/Belenli

  Kormasa Örenyeri – Merkez/Çallıca

  Takina Örenyeri – Yeşilova

  Lisinia Örenyeri – Merkez/Karakent Köyü

  Hacılar Höyükleri – Merkez Hacılar Köyü

  Kurçay Höyük – Merkez/Kuruçay Köyü

  Yassıgüme Höyüğü – Merkez/Yassıgüme Köyü

  Gölde Höyüğü – Merkez/Gölde Köyü

  Yarköy Höyüğü – Merkez/Yarıköy/Soğanlı

  Aziziye Höyük – Merkez/Aziziye

  Eğneş Höyüğü – Merkez/Çallıca

  Höyücek Höyük – Bucak Merkez

  Tepecik Höyük – Bucak Merkez

  İncirdere Höyük – Bucak Merkez Karaaliler

  Ürkütlü Höyüğü – Bucak Ürkütlü

  Uğurlu Höyük – Bucak Uğurlu Köyü

  Çavdır Höyük – Çavdır/Merkez

  Höyükköy – Tefenni/Merkez

  Beyköy Höyük – Tefenni/Beyköy

  Karamusa Höyük – Tefenni/Karamusa

  Dereköy Höyük I-II – Yeşilova/Dereköy

  Gebren Höyük – Çaltepe Köyü

  Genceli Höyük – Yeşilova/Genceli

  Yazı Höyük – Yeşilova/Büyükyaka

  Hancarlı Höyük – Yeşilova/Karaatlı

  Bademli Höyük – Karamanlı/Bademli

  Büdemli Tümülüsleri – Karamanlı/Bademli

  Harmankaya Tüm. I-III – Karamanlı/Bademli

  Düğer Tüm. I-IV – Merkez/Düğer

  Hacılar Tümülüsü – Merkez/Hacılar

  Yuvalak Tümülüs – Tefenni/Yuvalak

  Kayadibi I-II – Yeşilova/Kayadibi

  Karaatlı Tümülüsü – Yeşilova/Kayadibi

  Topraktepe Tümülüsü – Gölhisar/Uylupınar

  Salda Gölü – Yeşilova

  Düğer Küçük Ada – Merkez/Düğer

  Düğer Böcülü Tepe – Merkez/Düğer

  Balbura Örenyeri – Altınyayla

  Yarışlı Höyük – Yeşilova – Yarışlı Köyü

  Karaçağıl Tümülüsü – Çacdır – Kayacık

  Asartepe Örenyeri – Ağlasun/Hisarköy

  Örtülü Antikkent – Burdur/Merkez

  Uylupınar Nekropolü – Gölhisar/Uylupınar

  İnsuyu Mağarası – Burdur/Çineovası

  Ulu Camii ve Saat Kulesi – Burdur/Merkez

  İstasyon Höyük – Burdur/Merkez

  Sandarium Antikkenti – Ağlasun Merkez

  Yalakasar Antikkenti – Ağlasun Merkez

  Kaletepe Göz. Kulesi – Merkez

  Apollon Perminun – Buca

  Karain Mağarası – Ağlasun

  Günalan Nekropol – Burdur/Günalan Köyü

  Antik Kale – Ağlasun

  Asartepe – Bucak/Kızılkaya

  Yanıktaş Kaya Kap. – Bucak

  Döşeme Tümüşüs – Ağlasın

  Merkez Büyük ve Küçük Höyük – Yeşilova

  Çeltikçi Höyük – Çeltikçi Çerpiş Höyük

  Antik Kentler

  Sagalassos: Burdur’a 30 km. Ağlasun 7 km. uzaklıktadır. Bugün kalıntıları hala ayakta olan ve Belçikalı bir ekiptarafından kazısı yapılan antik şehir, M.S II. yy.da en parlak dönemini yaşamıştır.

  Cremna: Burdur’a 45 km. uzaklıkta bulunan Bucak ilçesinin 25 km. doğusundaki Çamlık Köyü’ndedir. En parlak dönemini M.S. II yy.da yaşayan Cremna Antik Kenti bir Psidya şehridir. Roma Çağı’na ait eserler hala ayaktadır. Akropol (yukarı şehir) kısmında forum (meydan), bazilika (mahkeme salonu) kilise Elsodra (Kemerli yapısı) ve kütüphane yapısı vardır. Bu binada yapılan kazılar sonunda içinden 9 adet mermer tanrı heykeli ortaya çıkarılmıştır. Bunlar Burdur Müzesinde sergilenmektedir.

  Cibyra: İl merkezine 108 km. uzaklıkta bulunan Gölhisar ilçesinin batısında bulunan üç tepe kurulu olan Cibyra Antik kenti Oineanda Balbura, Bubon (İbecik) antik şehirlerinin birleşerek meydana getirdikleri Tedropolis’in başkentidir. Cibyra’da ayakta kalan başlıca yapılar; stadyum, aşağı ve yukarı agora, Belediye meclis salonu, tiyatro, mezarlılar ve anıtsal su yoludur.

  Kuruçay Höyüğü: Burdura 15 km. uzaklıkta Kuruçay köyü sınırları içinde prehistorik bir höyüktür.

  COĞRAFYA

  Burdur, Akdeniz Bölgesinin iç kısmında ve Göller Yöresi adı verilen bölgede yer almaktadır. Güneyde Antalya, Batıda Denizli, Güneybatıda Muğla, Doğu ve Kuzeyde Isparta ve Afyon illeri ile çevrilidir. Burdur, kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. İlde çok sayıda göl ve orta boy akarsu bulunmaktadır. Türkiye’nin önemli göllerinden olan Burdur Gölü her türlü su sporları için elverişlidir. İlin diğer bir gölü Salda Gölü’dür.

  Burdur, kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir.

  TARİHÇE

  Çeşitli kaynaklar ve arkeolojik bulgular, antik dönemde Pisidia olarak adlandırılan bölgede yer alan Burdur ilinde Paleolitik Çağdan bu yana yaşanıldığını göstermektedir. Yeşilova ilçesinin Başkuyu köyünde bulunan kaya resimlerinden anlaşıldığına göre Paleolitik Çağda bu bölgede ilk insanın varlığı kesinlikle anlaşılmıştır.

  İl merkezine bağlı Hacılar Köyünde yapılan kazılarda M.Ö. 7 bin yıllarına tarihlenen “Keramiksiz Neolitik” üzerinde lX-VI katlar (M.Ö.5400), insanın yeryüzünde hayvanı ehlileştirip, köyler kurarak çanak çömlek yapmasını öğrendiği, toplayıcılıktan üretime geçerek belli bir yere bağlandığı merkezlerin en önemlilerindendir. Burada ortaya çıkarılan ana tanrıça figürleri ile boyalı insan yüzlü çanak çömlekleri dünya arkeolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bölge, Frig, Roma, Bergama Krallığı ve Bizans dönemlerini yaşamıştır. Daha sonra Selçuklular, Hamitoğulları ve Osmanlılar bölgede hakim olmuşlardır.

  NE YENİR?

  Burdur il merkezi Yukarı Pazar Semtinde üretilen “ceviz ezmesi” olarak adlandırılan ceviz tatlısı ve Burdur’a has “Burdur şiş” tadılmaya değerdir. Sagalassos Antik Kenti yolu üzerinde bulunan alabalık tesislerinde dinlenerek, yöreye has yoğurt ile alabalık yenebilir.

  NE ALINIR?

  Bakırcılar çarşısında işlenerek süslenmiş bakır hediyelik eşyalardan alınabileceği gibi özel sipariş de verilebilir.

  YAPMADAN DÖNME

  İnsuyu mağarasını görüp, şifalı suyundan içmeden,

  Sagalassos Antik Kentini görmeden,

  Burdur Müzesini ve il merkezindeki Osmanlı Dönemi sivil mimari örneklerinden Taşoda ve Çelikbaş Konaklarını ziyaret etmeden,

  İl merkezi, Yukarı Pazar Semtinde üretilen “ceviz ezmesi” olarak adlandırılan ceviz tatlısından, Burdur’a has “Burdur şiş” ten ve Sagalassos Antik Kenti yolu üzerinde yöreye has yoğurt ile alabalık yemeden,

  Bakırcılar çarşısında, hediyelik bakır eşya sipariş vermeden,

  …Dönmeyin.

  Burdur Seviyeli Sohbet Odaları Benzer Yazılar

  Mobil sohbet odaları olarak sizlere artık Google Play Store üzerinden ve mobil sayfamız üzerinde bedava muhabbet keyfi sunmaktayız. Cep telefon markanız
  Dul Bayanlarla tanışma amacı ile sizlere açmış olduğumuz en keyifli yazılı chat muhabbet odalarımıza sizleri de bekliyoruz. Kaliteli ve güzel
  Dul bayanlarla chat ve muhabbet odalarımız üzerin de sizler de gerçek ve canlı herhangi bir bot robot olmadan tamamen farklı şehir ve ülkeler den
  Evli çiftlerle tanışma ve sohbet siteleri olarak sizlere aktif bir şekil de evlenmiş ve boşanmış yada evli çiftlerle daha yakından arkadaşlık
  Sex, Partner, Seks Sohbet Arkadaşı Arıyorum, Seksi Güzel Bayan Arkadaş Arama ve Erkek Arkadaş Arama, Türkçe Özel Arkadaşlık Sitesi. Ücretsiz

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Burdur Seviyeli Sohbet Odaları Etiketler

  Sohbet , Chat , Sohbet Odaları , Seviyeli Sohbet , Arkadaşlık Sitesi
  |